اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]

اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]

اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]

اجرای عایق پلی یورتان به چه صورت است؟

عایق پلی یورتان به عنوان یکی از راهکارهای جدید و برتر برای عایق حرارت، رطوبت و صوت در ساختمان سازی و صنایع گوناگون به سه روش اصلی قابل اجرا است و هر روش با توجه به شرایط پروژه، نوع دسترسی به محل و نیاز مشتری تعیین می گردد. در اینجا ما هر یک از این روش ها را جداگانه توضیح خواهیم داد.

عایق پیش ساخته

در این روش عایق به صورت پیش ساخته و در شکل های مختلف بلوک، شیت (تخته ای) و لوله ای قابل تولید است. عایق های پیش ساخته ابعاد متفاوتی دارند و بر اساس نوع می توانند دارای رویۀ محافظ باشند یا نباشند. این عایق ها در محل مورد نظر نصب می شوند و برای چسباندن آن ها چسب مخصوصی به کار می رود. برای عایق کاری محل هایی که قابل دسترسی هستند مانند سقف های یکدست، بیشتر از این عایق ها استفاده می شود. عایق پیش ساخته پلی یورتان به صورت گچ بری و سیمان کاری نیز تولید می شود که قابلیت نصب در نماهای داخلی و خارجی خانه ها را دارد و دارای طرح های زیبا و متنوع است.

هم چنین انواع عایق های لوله ای در عایق کاری لوله های فرآیندی و مخازن کوچک سردخانه ای و صنایع گوناگون مانند صنایع گاز، نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب و اجرای عایق پیش ساخته نیاز به مهارت خاصی ندارد اما باید در نظر داشته باشیم که زمان زیادی طول می کشد تا این عایق ها در محیط زیست تجزیه شوند، بنابراین نباید دور ریز آن ها در طبیعت رها شود.

 

عایق پاششی

در این شیوه دو مایع ایزوسیانات و پلی یول در کپسول های مجزا و قابل حمل آماده می شوند و در تفنگ دستگاه، تحت فشار و حرارت معینی ادغام شده و این مایع ترکیبی پس از پاشش در محل مورد نظر، ظرف مدت 3 تا 5 ثانیه افزایش حجم پیدا می کند و به صورت فوم فشرده، منسجم و یکپارچه و با ضخامت دلخواه (وابسته به میزان ماده پلی یورتان پاشیده شده) در می آید. در نتیجه تمام سطح، نقاط غیر قابل دسترس، درزها و شکاف های آن با فوم پر می شود و این کار به سرعت و آسانی انجام می گیرد. اگر پس از خشک شدن، اضافاتی از فوم باقی مانده باشد، به راحتی بریده می شود و سطحی کاملاً یکدست ایجاد می گردد. بیشترین اجرای عایق پلی یورتان به صورت فوم پاششی انجام می شود.

 

تزریق فوم پلی یورتان

روش تزریقی فوم پلی یورتان برای درزبند کردن و هوابند کردن تمام حفره ها، ترک ها، درزهای و مکان هایی که قابل دسترسی نیستند، به کار می رود؛ دو مایع ایزوسیانات و پلی یول که در کپسول های مجزا نگهداری می شوند، تحت فشار و حرارت معین در تفنگ دستگاه، ترکیب شده و پس از ورق کاری و ایجاد سوراخ های مشخص، در محل مورد نظر تزریق می گردد. پس از چند ثانیه مایع ترکیبی افزایش حجم می یابد و به صورت فوم فشرده تمام محدودۀ مشخص شده را فرا می گیرد.

 

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟
 • 1401/11/20
 • فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

  پشم سنگ یکی از عایق های قدیمی است که قیمت پایین تری دارد در این مقاله به مقایسه دقیق پشم سنگ و فوم پلی یورتان می پردازیم.

  عایق پلی یورتان لوله ها
 • 1401/5/10
 • عایق پلی یورتان لوله ها

  عایق پاششی پلی یورتان کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای مهم عایق پلی یورتان استفاده برای عایق کاری انواع لوله های صنعتی و ساختمانی است. در این مورد معمولاً لوله را با ورق های آلومینیوم یا استیل ورق کاری می کنند و سپس جدار بین لوله و ورق را با فوم تزریقی پلی یورتان پر می کنند.

  ماستیک پلی یورتان
 • 1401/2/22
 • ماستیک پلی یورتان

  یکی از دغدغه های اصلی در تمامی سازه ها، وجود درزها و شکاف هاست. ماستیک پلی یورتان با داشتن ویژگی های مناسب، به خوبی می تواند انواع درزها از جمله درزهای انبساطی یا جداشونده را پر کند.

  پلی یورتان یا پلی اتیلن؟
 • 1400/12/22
 • پلی یورتان یا پلی اتیلن؟

  پلی یورتان و پلی اتیلن هر دو به خانوادۀ پلیمرها تعلق دارند اما هر یک از این مواد دارای ترکیب شیمیایی و فرآیندهای تولیدی متفاوتی هستند که در نتیجه کاربردهای متنوعی در صنایع گوناگون به آن ها می دهد.

  عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]
 • 1400/7/25
 • عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]

  بهترین روش حفظ انرژی و پیشگیری از هدررفت آن در ساختمان ها عایق کاری است و عایق کاری از طریق مواد و مصالح گوناگونی انجام می گیرد که یکی از نتیجه بخش ترین آن ها عایق پلی یورتان حرارتی به شمار می آید. این عایق به سه شیوۀ پیش ساخته، پاششی و تزریقی تولید و اجرا می شود.

  اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]
 • 1400/7/25
 • اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]

  عایق پلی یورتان به عنوان یکی از راهکارهای جدید و برتر برای عایق حرارت، رطوبت و صوت در ساختمان سازی و صنایع گوناگون به سه روش اصلی قابل اجرا است و هر روش با توجه به شرایط پروژه، نوع دسترسی به محل و نیاز مشتری تعیین می گردد.