نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش اول)

نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش اول)

نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش اول)

نکته اول: پاک کردن سطح کار قبل از پاشش فوم
 

سطحی که قرار است فوم پاششی یا فوم اسپری پلی یورتان (SPF) بر روی آن اجرا شود، باید عاری از هرگونه آلودگی از قبیل روغن و چربی، گرد و خاک و رطوبت باشد. چنانچه این نکته در کنار دیگر استانداردهای ترکیب و پاشش مایع فوم رعایت گردد، فوم عایقی که تشکیل می شود، از کیفیت عالی برخوردار خواهد بود. اما اگر سطح مورد نظر تمیز نباشد، پس از تشکیل فوم مشاهده خواهید کرد که فوم دچار عدم چسبندگی شده یعنی توانایی چسبندگی آن ضعیف شده و شما به راحتی و بدون وارد آوردن نیروی زیاد می توانید آن را از سطح جدا کنید. از طرفی، حتی اگر با وارد آوردن نیرو، فوم را جدا کنید، هیچ اثری از آن بر روی سطح باقی نمی ماند و کاملاً کنده می شود. درحالیکه اگر چسبندگی فوم مناسب و کافی باشد، پس از جدا کردن آن، باید مقداری از فوم روی سطح باقی بماند. هم چنین برخی از آلودگی های روی سطح، سبب لایه لایه و شکننده شدن ساختار فوم می شود. بنابراین اگر می خواهید فوم پاششی با ساختار عالی و چسبندگی زیاد تشکیل گردد، قبل از اجرای آن مطمئن شوید که محل مورد نظر عاری از رطوبت، روغن و چربی و گرد و غبار است.

نکته دوم: رعایت نسبت مناسب در ترکیب ایزوسیانات و پلی یول
 

برای آنکه فوم پاششی باکیفیت حاصل شود، لازم است نسبت صحیح و برابر ایزوسیانات و پلی یول را در ترکیب این دو جزء رعایت نمود. هرگونه اشتباه در اندازۀ ترکیب مذکور، به کیفیت و ساختار و در نتیجه کارایی فوم به عنوان یک عایق آسیب می رساند و فومی پدید می آید که فوم خارج از نسبت (Off Ratio Foam) نامیده می شود. بالا بودن میزان پلی یول سبب روشن شدن، نرم و چسبنده شدن فوم می شود و به دلیل از دست رفتن ایزوسیانات، فوم کاملاً خشک نمی شود و احتمالاً بوی شدیدی تولید می کند درحالیکه اگر مقدار ایزوسیانات افزایش یابد، تیره شدن، سختی و شکنندگی فوم را به دنبال خواهد داشت. عدم رعایت نسبت مناسب در ترکیب این دو ماده اولیه علاوه بر نبود تخصص و دانش پیرامون فوم پاششی، ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

گاهی مواد اولیه در تماس با مواد دیگر آلوده شده اند و یا تاریخ تولید آن ها گذشته است. گاهی نیز دستگاه، قابلیت لازم در حفظ دمای توصیه شده برای ایزوسیانات و پلی یول را ندارد و یا نمی تواند فشار و گرمای موردنیاز برای واکنش زایی کامل میان دو ماده اولیه را فراهم آورد. نقص در دستگاه پاشش (اسپری) فوم مایع نیز در ترکیب مواد اختلال ایجاد می کند مثلاً چنانچه هر یک از پمپ های انتقال ایزوسیانات یا پلی یول مشکل داشته باشند، مواد با نسبت صحیح در سر نازل ترکیب نمی شوند. هم چنین اگر نازل خروجی مایع، دچار گرفتگی باشد یا قطر آن خیلی بزرگ باشد، ایزوسیانات و پلی یول به درستی در سر نازل ترکیب نمی شوند.

بنابراین لازم است قبل از اجرای فوم پاششی، تمام موارد فوق بررسی شود و ترکیب مواد اولیه به طور دقیق و برابر صورت گیرد زیرا در غیراینصورت باید هزینه بیشتری برای رفع مشکل صرف گردد.
 

فوم پاششی با ایزوسیانات بالا
فوم پاششی با میزان ایزوسیانات بالا

فوم پاششی با پلی یول بالا
فوم پاششی با میزان پلی یول بالا

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش دوم)
 • 1401/2/31
 • نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش دوم)

  اجرای فوم پاششی به دانش و تخصص نیاز دارد. در صورت عدم آشنایی با شرایط و نکات اجرای این فوم، مشکلات زیادی مثل عدم چسبندگی، ترک خوردگی، سوختگی، کاهش دانسیته و از دست دادن خواص هوابندی و عایق بندی برای فوم پیش می آید.

  فوم پاششی، بهترین عایق برای سالن های پرورش قارچ
 • 1401/2/27
 • فوم پاششی، بهترین عایق برای سالن های پرورش قارچ

  در سالن های پرورش قارچ دو عامل دما و رطوبت مهم تر از سایر عوامل هستند و فوم پاششی پلی یورتان بهترین عایقی است که ضمن مقاومت در برابر رطوبت سالن، می تواند دمای ثابت و مناسب سالن را برای کشت و رشد قارچ در فصل های مختلف حفظ کند.

  نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش اول)
 • 1401/2/24
 • نکات مهم در اجرای فوم پاششی (بخش اول)

  اجرای فوم پاششی یا فوم اسپری پلی یورتان نیاز به دانش و تخصص نسبت به مواد اولیه و نیز رعایت نکاتی دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد، ساختار و کیفیت فوم آسیب خواهد دید و درنتیجه کارایی لازم به عنوان یک عایق را از دست خواهد داد.

  بازیافت فوم پاششی
 • 1401/1/23
 • بازیافت فوم پاششی

  بازیافت ضایعات فوم پلی یورتان همواره یکی از دغدغه های دانشمندان بوده است به نحوی که در نتیجۀ کوشش های آنان ثابت شده که ضایعات انواع فوم از جمله فوم پاششی پس از اجرای روش بازیابی مکانیکی یا شیمیایی قابل بازیافت است و می تواند هم به عنوان محصول جدید و هم مواد اولیه در تولید مجدد مورد استفاده قرار گیرد.

  مقایسه فوم پاششی سلول بسته و سلول باز
 • 1401/1/9
 • مقایسه فوم پاششی سلول بسته و سلول باز

  فوم پاششی پلی یورتان در دو نوع سلول بسته و سلول باز قابل اجرا است. هر کدام از این دو نوع دارای ویژگی هایی هستند که آنها را برای عایق بندی متفاوتی مناسب می سازد. با مقایسه فوم سلول باز و سلول بسته می توان با کاربرد صحیح هر یک از آن ها آشنا شد.

  فوم پاششی پلی یورتان (polyurethane spray foam) چیست؟ [توضیحات کامل]
 • 1400/8/9
 • فوم پاششی پلی یورتان (polyurethane spray foam) چیست؟ [توضیحات کامل]

  فوم پاششی پلی یورتان یک عایق پیشرفته و بهینه است و در انواع سلول بسته و سلول باز می تواند عایق حرارت، رطوبت و صوت باشد. ضریب مقاومت حرارتی بالا، اجرای آسان و سریع، توانایی پوشش تمام درزها و عایق بندی سطوح گوناگون و شکل های پیچیده می توان در ساختمان و صنایع استفاده شود.