فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

عایق های زیادی برای جلوگیری از سرما و گرما در ساختمانها و صنایع وجود دارد از میان آنها پشم سنگ بیشتر شناخته شده است و با ورود عایق های پیشرفته مانند فوم پلی یورتان پشم سنگ به عنوان رقیبی در کنار آن وجود دارد در این مقاله به بررسی کامل پشم سنگ و فوم پلی یورتان می پردازیم و آنها را مقایسه می کنیم.

مشخصات پشم سنگ

پشم سنگ دارای ضریب هدایت حرارتی از 0.04 تا 0.045 است، و یک عایق با کیفیت بالا با ضخامت لایه 150-250 میلی متر به دست می آید.
اگر نفوذپذیری رطوبت و بخار این عایق نبود، همه چیز خوب بود.

دوام پشم سنگ به طور مستقیم به پارامترهای رطوبت آن بستگی دارد، یعنی. فقط در شرایط خشک به خوبی کار می کند، بنابراین سازندگان مجبور می شوند پشم سنگ را با فیلم های مانع بخار از هر دو طرف بپوشانند تا رطوبت از بیرون و از داخل به عایق نرسد. انجام سد بخار با کیفیت بالا با استفاده از فیلم های پلی اتیلن تقریبا غیرممکن است، زیرا. مواد رول شده و با کیفیت لازم است که آن را بین ورق ها چسبانده و بدون آسیب رساندن به لایه روی یک قاب چوبی نصب شود.

سازندگان حاضر نیستند برای لحیم کاری درزها و آب بندی کامل مانع بخار پلی اتیلن هزینه زیادی صرف کنند. معمولاً هنگام نصب از یک فیلم مانع بخار و با منگنه و میخ استفاده می شود و لایه فیلم پس از نصب دارای یکسری نقص می شود. همه اینها منجر به سد بخار بی کیفیت می شود، در نتیجه پشم سنگ شروع به جذب  رطوبت در خود می کند و خواص عایق حرارتی خود را از دست می دهد. در واقع در بهترین حالت عمر پشم سنگ از 3 تا 5 سال بصورت مفیدمی باشد.

معایب اصلی استفاده از پشم سنگ

پشم سنگ اغلب به دلیل قیمت پایین آن انتخاب می شود. در واقع، قیمت این ماده ارزان تر از فوم پلی یورتان است، اما با توجه به شرایط نصب، می توان گفت که تفاوت در هزینه آنچنان قابل توجه نیست.

مصرف پشم سنگ همیشه حداقل 20-30٪ بیشتر از استفاده از فوم پلی یورتان است، علاوه بر این، هزینه های اضافی برای خرید سد رطوبت و بخار مورد نیاز است. عایق ابتدا باید در جایی نگهداری شود؛ در حین نصب، به طور اجتناب ناپذیری مقدار زیادی زباله و ضایعات تولید می شود، زیرا اندازه صفحات و رول ها با اندازه سازه های ساختمان مطابقت ندارد. در نتیجه،صرفه جویی بسیار ناچیزی ایجاد می شود یا اصلاً وجود ندارد.

سایر مزایای پشم سنگ نیز بسیار بحث برانگیز است:

سهولت نصب: فوم پاششی نیاز به پاشش با کمک تجهیزات ویژه دارد، اما این فرآیند زمان زیادی نمی برد و پوشش تمام شده یکنواخت، متراکم و جامد است، بدون ترک و پل سرد است.

هنگام نصب پشم سنگ به ناچار شکاف هایی در پشم سنگ به وجود خواهد داشت.


ماندگاری پشم سنگ: اگرچه سازندگان ادعا می کنند که پشم معدنی حداقل 50 سال دوام می آورد، اما در عمل به دلیل تخریب سریع در تماس با رطوبت، عمر مفید آن حتی به 10 سال هم نمی رسد. در حال حاضر یک سال پس از نصب، اثربخشی آن ممکن است 40٪ کاهش یابد و خانه در برابر اثرات سرما بی دفاع خواهد بود.

اشتعال پذیری: فوم پلی یورتان نمی سوزد، بنابراین می توان از آن در هر ساختمانی استفاده کرد. الیاف پشم سنگ نیز غیر قابل احتراق هستند، با این حال، فیلم های ضد آب و الیاف چسبنده رزین می سوزند. بدون استفاده از مواد فیلم، نصب پشم معدنی غیرممکن است، زیرا تحت تاثیر نفوذ بخار آب و رطوبت به سرعت فرو می ریزد.
در نتیجه استفاده از پشم سنگ برای عایق کاری خانه در بیشتر موارد توجیه پذیر نیست. از نظر دوام تفاوتی ندارد، به سرعت از بین می رود و همچنین به دلیل وجود اجزای سمی می تواند منجر به بیماری های مختلف ساکنان خانه شود. استفاده از پشم سنگ ارزان قیمت می تواند منجر به بیماری های مختلفی از جمله آسم و سرطان شود. به همین دلیل، حتی در خانه های قدیمی، استفاده از مواد عایق حرارتی جدید توصیه می شود.

اتلاف حرارت در پشم سنگ

تصویر حرارتی از اتلاف انرژی بین صفحات نصب شده پشم سنگ

      

ببینید: ویدئو مشکلات استفاده از پشم سنگ در سالنهای مرغداری

 

ترکیبات پشم سنگ و فوم پلی یورتان

ترکیبات پشم سنگ

پشم سنگ از الیاف معدنی ساخته دست بشر تشکیل شده است که در طی فرآیند تولید از نظر شیمیایی اصلاح می شوند. این عایق از ماسه کولت و کوارتز ساخته شده است. پشم سنگ از بازالت هم ساخته می شود و در حال حاضر کمتر به عنوان یک ماده عایق حرارتی برای سقف ها استفاده می شود. ترکیب پشم سنگ همچنین شامل چسب ها - اغلب رزین ها و پلیمرها است.

فرآیند تولید پشم شیشه پیچیده نیست، اما نیاز به استفاده از ابزار خاصی دارد. شیشه های شکسته همراه با ماسه کوارتز در کوره ای با دمای 1200 تا 1500 درجه سانتیگراد پخته می شوند.

به این ترتیب یک توده مایع به دست می آید که روی دیسک های مخصوص به آن فیبر داده می شود. الیاف بسیار ریز به دست آمده با رزین فوق یا چسباننده دیگر اسپری شده و پلیمرهایی به آنها اضافه می شود.

الیاف به دست آمده برای تولید تشک، تخته یا روکش استفاده می شود.

نمونه پشم سنگ
نمونه پشم سنگ
 
پشم سنگ در پنل آلومینیومی
پشم سنگ در پنل آلومینیومی
 

ترکیبات فوم پلی یورتان

فوم پلی یورتان محصولی است که از مخلوط کردن دو مایع به دست می آید. اولین جزء یک پلی یول، یعنی رزین، و دومی یک ایزوسیانات است که به عنوان سخت کننده عمل می کند. تولید مستقیم فوم پلی یورتان در کارخانه انجام نمی شود و فقط اجزای جداگانه آن در آنجا تولید می شود . فوم پلی اورتان به طور مستقیم در طول فرآیند پاشش تشکیل می شود.

در لحظه ای که پلی یول با ایزوسیانات از نازل تفنگ اسپری خارج می شود، با یکدیگر واکنش نشان می دهند. تورم فوری رخ می دهد و یک ساختار فوم پلی یورتان قوی تشکیل می شود. این روند به قدری سریع است که چشم انسان نمی تواند حالت مایع را ببیند و یک جسم جامد از نازل تفنگ خارج می شود.

روش اجرای پشم سنگ و فوم پاششی پلی یورتان


از آنجایی که از قبل ترکیب مواد پشم سنگ و فوم پلی یورتان را توضیح دادیم، می توانید تفاوت بین نصب پشم سنگ و استفاده از فوم پلی یورتان را تصور کنید.

در هر دو مورد، این عمل فقط توسط کارگران آموزش دیده قابل انجام است. پشم سنگ در هنگام نصب همراه با تولید گرد و غبار زیاد است که برای مجاری تنفسی بسیار خطرناک است. در این راستا نصب پشم سنگ با ماسک های مخصوص انجام می شود.

اجرای فوم پلی یورتان هم بدون ماسک و لباس بسیار خطرناک تر است، بنابراین استفاده از لباس های محافظ مخصوص برای کار با آن ضروری است. پس از اجرای فوم پلی یورتان یا نصب پشم سنگ، افراد نباید حداقل تا 48 ساعت در ساختمان باشند.

.

نمونه اجرای فوم پاششی
نمونه اجرای فوم پاششی

جدول مقایسه کاربردهای پشم سنگ و فوم پلی یورتان

در جدول زیر کاربردهای پشم سنگ و فوم پلی یورتان مقایسه شده است

جدول مقایسه فوم پلی یورتان و پشم سنگ

جدول کلی نقاط مثبت و منفی پشم سنگ و فوم پلی یورتان

نوع عایق پشم سنگ فوم پلی یورتان
نکات منفی • ظرفیت جذب آب بالا
• تغییر شکل تا 20 درصد از ابعاد اولیه
• از دست دادن خواص در حین کار
• عدم چسبندگی به عناصر ساختاری
• نیاز به نصابان مجرب
• به طور قابل توجهی خواص خود را در هنگام رطوبت از دست می دهد
• انتشار ریز ذرات در هوا
• استفاده با کیفیت بالا در سازه های پیچیده دشوار است
• نیاز به سد بخار و حفاظت از باد دارد
• حساسیت زا
 

• مواد نسبتاً گران، در نگاه اول، اما ارزانتر
• اتاق پس از استفاده از مواد به مدت 2-3 ساعت به تهویه نیاز دارد.

نکات مثبت قیمت نسبتا پایین • مواد در یک لایه یکنواخت قرار می گیرند، تمام حفره ها را پر می کند، هوای گرم در خانه باقی می ماند
• تا 60٪ در گرما صرفه جویی می کند 
• سازه ها را تحت  بار  وزنی قرار نمی دهد، به عنوان یک عنصر ساختاری عمل می کند
• مواد الاستیک، بنابراین با انقباض و انبساط در سازه مشکلی ندارد
• بخار را عبور نمی دهد
• گرما را حفظ می کند
 

 

کدام را انتخاب کنیم: پشم سنگ با فوم پاششی

فوم پلی یورتان تقریباً از همه جهات نسبت به پشم سنگ برتری دارد. برای چندین دهه خانه را با اطمینان بیشتری از سرما محافظت می کند، شکاف هایی ایجاد نمی کند که از طریق آن خانه گرما را از دست می دهد. این ماده کاربردی تر و ایمن تر است، بنابراین برای عایق کاری خانه بسیار مناسب تر است.  در بلند مدت فوم پاششی بسیار ماندگار تر است و خواص عایق خود را حفظ می کند. 

اما برای پروژه های کوچک فوم پلی یورتان هزینه بیشتری خواهد داشت و اگر پروژه محدودی مثل یک اتاق را دارید می توانید از کپسول های کوچک پلی یورتان استفاده کنید

مقایسه پشم سنگ و فوم پاششی

تصویری از مقایسه فوم پلی یورتان و پشم سنگ پس از چند سال
 

شما می توانید از طریق شماره های زیر با شرکت نبوغ بهینه گستر که دارای پشتوانۀ سال ها تجربه در زمینۀ تأمین و اجرای انواع عایق های پلی یورتان می باشد، جهت مشاوره رایگان در زمینۀ قیمت عایق فوم پاششی پلی یورتان، خرید و اجرای آن تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما بهترین و باصرف ترین راهکار را به شما ارائه می دهند.

تلفن همراه: 09120043544 - 09120048544

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


فوم پاششی پلی یورتان در آب و هوای ناپایدار
 • 1403/1/30
 • فوم پاششی پلی یورتان در آب و هوای ناپایدار

  فوم پاششی پلی یورتان در شرایط آب و هوایی ناپایدار مانند طوفان و بارشهای شدید عملکرد درخشانی داشته است، در این مقاله به بررسی دقیق عملکرد عایق پاششی پلی یورتان برای منازل، ویلا و ساختمان ها در شرایط سخت آب و هوایی می پردازیم.

  فوم پاششی پلی یورتان ژئوتکنیکی
 • 1403/1/21
 • فوم پاششی پلی یورتان ژئوتکنیکی

  فوم پاششی پلی یورتان ژئو تکنیکال یک ایده کاربردی است برای ساختن و تعمیر سازه های بتنی است. با این روش می توان انواع فندانسیون، پله ها، سنگ فرشهای بتنی و انواع سازه ای بتنی متوسط را ترمیم نمود.

  اثبات صرفه جویی فوم پاششی در سقف های شیروانی
 • 1403/1/10
 • اثبات صرفه جویی فوم پاششی در سقف های شیروانی

  فوم پاششی در یک آزمایش انجام شده در چند ایالت آمریکا به جای عایق فایبرگلاس مورد استفاده قرار گرفت. در این آزمایش صرفه جویی فاحش فوم پاششی و کاهش مصرف انرژی اثبات شد.

  فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟
 • 1401/11/20
 • فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

  پشم سنگ یکی از عایق های قدیمی است که قیمت پایین تری دارد در این مقاله به مقایسه دقیق پشم سنگ و فوم پلی یورتان می پردازیم.

  عایق پلی یورتان لوله ها
 • 1401/5/10
 • عایق پلی یورتان لوله ها

  عایق پاششی پلی یورتان کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای مهم عایق پلی یورتان استفاده برای عایق کاری انواع لوله های صنعتی و ساختمانی است. در این مورد معمولاً لوله را با ورق های آلومینیوم یا استیل ورق کاری می کنند و سپس جدار بین لوله و ورق را با فوم تزریقی پلی یورتان پر می کنند.

  ماستیک پلی یورتان
 • 1401/2/22
 • ماستیک پلی یورتان

  یکی از دغدغه های اصلی در تمامی سازه ها، وجود درزها و شکاف هاست. ماستیک پلی یورتان با داشتن ویژگی های مناسب، به خوبی می تواند انواع درزها از جمله درزهای انبساطی یا جداشونده را پر کند.