عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]

عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]

عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]

عایق حرارتی پلی یورتان چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه عایق های حرارتی به موادی اطلاق می شود که مانع هدر رفتن و اتلاف انرژی حرارتی شود. جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی موجب صرفه جوئی در انرژی و پول می گردد و از طرفی زمینه های ایمنی و آسایش را فراهم می سازد. از طریق ارتقاء کارایی انرژی، امکان کاهش اندازه و و ظرفیت تجهیزات حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع میسر بوده و بدین ترتیب حجم سرمایه گذاری برای خرید آن ها نیز کاهش می یابد. از دیگر مزایای عایق کاری می توان به کنترل مطلوب فرایندها اشاره کرد. به این ترتیب، عایق کاری حرارتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این میان، عایق پلی یورتان حرارتی یکی از مؤثرترین و باصرفه ترین مواد برای عایق بندی حرارتی به شمار می آید. 

این عایق، پلیمری سبک و پایدار است که از ایزوسیانات و ترکیبات هیدروژن دار تشکیل، و در انواع مختلف و با کاربردهای گوناگون تولید می شود. بنابراین در ساختمان سازی و صنایع وسیعی می تواند به کار رود.

اشکال عایق پلی یورتان حرارتی

عایق حرارتی پیش ساخته

دسته ای از عایق های حرارتی پلی یورتان است که به شکل های مختلف بلوک، تخته و لوله ای و به صورت پیش ساخته تولید و در محل پروژه نصب می شود. رایج ترین نوع در این دسته، تخته های پیش ساخته است که در اندازه های گوناگون و بنا بر نیاز مشتری عرضه می گردد و معمولاً به شکل تخته یا شیت آماده در عرض یک متر و طول 2 تا 3 متر، با لایه های محافظ مختلفی مثل آلومینیوم یا بدون لایۀ محافظ تهیه می شود. این دسته از عایق های حرارتی به ویژه در ساخت لایۀ عایق میانی ساندویچ پانل ها کاربرد فراوانی دارند.
استفاده از شیت های پیش ساختۀ عایق حرارتی پلی یورتان مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای آن ها می توان به عدم نیاز به دستگاه فوم پاششی، و از معایب آن ها می شود به عدم امکان نصب در جاهای سخت دسترس و عدم پر کردن سوراخ ها، منافذ و درزها اشاره کرد. بنابراین محل اتصال این تخته ها حتماً باید پس از نصب به وسیلۀ فوم پاششی درزگیری شود.

  
 

عایق حرارتی پلی یورتان پیش ساخته

       

فوم پاششی حرارتی

برای اجرای این نوع از عایق پلی یورتان، دو مایع تشکیل دهندۀ آن یعنی ایزوسیانات و پلی یول در دو کپسول مجزا نگهداری می شوند و در تفنگ دستگاه، تحت فشار و حرارت میعنی ادغام شده و پس از پاشش در محل مورد نظر، مایع ترکیبی ظرف چند ثانیه افزایش حجم می یابد و به یک فوم فشرده و منسجم تبدیل می شود. ضایعات این فوم را به سادگی می توان با اره جدا کرد و فومی یکدست به دست آورد. فوم پاششی پلی یورتان بر خلاف بلوک ها و تخته های پیش ساخته، می تواند نقاط کور و غیر قابل دسترس و نیز اشکال سخت دسترس مانند سقف های شیب دار یا اطراف بالکن و سقف را به راحتی تحت پوشش کامل خود قرار دهد و عایق بندی درستی ایجاد کند. لازم به ذکر است که نوع سلول بستۀ فوم پاششی در زمینۀ پیشگیری از اتلاف انرژی تا 70% عملکرد بهتر و بالاتری نسبت به عایق های سنتی دارد و برای مصارف داخلی و بیرونی کاملاً مناسب است.
 

عایق حرارتی فوم پاششی پلی یورتان

      

فوم تزریقی حرارتی

در این روش همان گونه که از نام آن پیداست، مایع ترکیبی پلی یورتان از طریق تفنگ مخصوص در محل مورد نظر تزریق می شود و پس از تزریق، بلافاصله افزایش حجم پیدا می کند و فوم فشرده و منسجمی پدید می آورد. فوم تزریقی در موارد زیادی کاربرد دارد از جمله تزریق در بلوک های بتنی، ترک ها و حفره ها، لوله ها و مخازن صنعتی. در واقع عایق پلی یورتان تزریقی بهترین گزینه برای پر کردن درزها، ترک ها، منافذ و فضاهایی است که روش های دیگر قادر به پوشش آن نمی باشند. این فوم با سرعت بالایی اجرا می شود و چون مایع است به همۀ نقاط نفوذ، و آن ها را پر می کند.

   

عایق حرارتی پلی یورتان تزریقی

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟
 • 1401/11/20
 • فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

  پشم سنگ یکی از عایق های قدیمی است که قیمت پایین تری دارد در این مقاله به مقایسه دقیق پشم سنگ و فوم پلی یورتان می پردازیم.

  عایق پلی یورتان لوله ها
 • 1401/5/10
 • عایق پلی یورتان لوله ها

  عایق پاششی پلی یورتان کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای مهم عایق پلی یورتان استفاده برای عایق کاری انواع لوله های صنعتی و ساختمانی است. در این مورد معمولاً لوله را با ورق های آلومینیوم یا استیل ورق کاری می کنند و سپس جدار بین لوله و ورق را با فوم تزریقی پلی یورتان پر می کنند.

  ماستیک پلی یورتان
 • 1401/2/22
 • ماستیک پلی یورتان

  یکی از دغدغه های اصلی در تمامی سازه ها، وجود درزها و شکاف هاست. ماستیک پلی یورتان با داشتن ویژگی های مناسب، به خوبی می تواند انواع درزها از جمله درزهای انبساطی یا جداشونده را پر کند.

  پلی یورتان یا پلی اتیلن؟
 • 1400/12/22
 • پلی یورتان یا پلی اتیلن؟

  پلی یورتان و پلی اتیلن هر دو به خانوادۀ پلیمرها تعلق دارند اما هر یک از این مواد دارای ترکیب شیمیایی و فرآیندهای تولیدی متفاوتی هستند که در نتیجه کاربردهای متنوعی در صنایع گوناگون به آن ها می دهد.

  عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]
 • 1400/7/25
 • عایق پلی اورتان حرارتی چیست؟ + [معرفی انواع اصلی آن]

  بهترین روش حفظ انرژی و پیشگیری از هدررفت آن در ساختمان ها عایق کاری است و عایق کاری از طریق مواد و مصالح گوناگونی انجام می گیرد که یکی از نتیجه بخش ترین آن ها عایق پلی یورتان حرارتی به شمار می آید. این عایق به سه شیوۀ پیش ساخته، پاششی و تزریقی تولید و اجرا می شود.

  اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]
 • 1400/7/25
 • اجرای عایق پلی یورتان چگونه انجام می شود؟ + [3 روش اصلی اجرا]

  عایق پلی یورتان به عنوان یکی از راهکارهای جدید و برتر برای عایق حرارت، رطوبت و صوت در ساختمان سازی و صنایع گوناگون به سه روش اصلی قابل اجرا است و هر روش با توجه به شرایط پروژه، نوع دسترسی به محل و نیاز مشتری تعیین می گردد.