عایق پشم شیشه و پشم سنگ

عایق پشم شیشه و پشم سنگ

عایق پشم شیشه و پشم سنگ

 

 

پشم شیشه و پشم سنگ یک عایق حرارتی خوب است که البته نمی توان آن را با عایق پاششی پلی یورتان سنجید زیرا هم از نظر عایق بندی و هم از نظر عمر، عایق پلی یورتان در رده بندی بالاتری قرار دارد. در واقع، فقط در زمینۀ قیمت می شود پشم  سنگ را با عایق پلی یورتان مقایسه کرد. 

 پشم سنگ با تحمل دما و نقطه ذوب بسیار بالایش، در برابر هدررفت انرژی، صوت و آتش مقاوم است. می توان گفت که قدرت عایقی آن 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری می باشد. این درحالی است که  عایق پلی یورتان هفت برابر بیشتر از پشم سنگ و پشم شیشه عایق بندی می کند.
پشم شیشه نیز به صورت های مختلفی تولید می شود مانند ایزوترم ( پشم خام فله)، ایزو پلانکت (پتویی)، ایزو پایپ (لوله ای)، فنوپانل (تخته ای فشرده) و فنوفلت ( لحافی). با توجه به این که عایق بسیار مناسبی در برابر حرارت و گرما به شمار می آید، شاهد رشد استفاده از آن در صنعت های مختلفی هستیم.

 

کاربردهای پشم سنگ

1.عایق آتش

عایق های پشم سنگ که پایۀ تشکیل دهندۀ آنها رشته فیبرهای سنگی است، به هیچ وجه نمی سوزند و می توانند تا دمای هزار درجه سانتیگراد را بدون ذوب شدن، تحمل کنند. از این رو بهترین مادۀ مقاوم در برابر آتش هستند که در ساختمان ها، کشتی ها و نیز مکان هایی که احتمال آتش سوزی بالایی دارند مانند پالایشگاه ها، استفاده می شوند. اگر تا به حال دقت کرده باشید، در میان سازه های فولادی از پشم سنگ استفاده می کنند. علت این می باشد که فولاد ها در برابر آتش بالا قدرت و استحکام خود را از دست می دهند و از این رو احتمال ریزش آن ها بسیار بالا خواهد بود که از این ماده به عنوان جلوگیری کننده در برابر ذوب شدن و تخریب استفاده می کنند.

2.عایق اکوستیک

صدا شکلی از حالت انرژی است. یکی از معضلات افراد در ساختمان ها نبود عایق مناسب برای جلوگیری از ورود صدا به دیگر واحد ها می باشد. از این رو، از پشم سنگ استفاده می کنند تا علاوه برکاهش صدا، سلامت افراد را که ممکن است به خاطر آلودگی صوتی به خطر بیفتد را تضمین کنند. به دلیل ساختار فیبری که در پشم سنگ استفاده شده، بهترین منبع جذب صدا و آکوستیک است که می توان از آن در مکان هایی مانند کارخانه ها که سر و صدا و فعالیت افراد زیاد است، به منظور کاهش آلودگی صوتی استفاده کرد.

3.عایق محافظتی

تغییرات شرایط آب وهوایی در چند سال گذشته، قوانین سختگیرانه تری را برای استفاده از عایق مناسب به وجود آورده است. از عایق ها امروزه به عنوان یک مادۀ محافظ در برابر هدررفتن انرژی و انتقال بی رویه آن بین محیط داخل و بیرون استفاده می شود. امروزه، استفاده از این عایق علاوه برساختمان ها، در پالایشگاه ها، کارخانجات و غیره که مصرف بهینه انرژی در آنجا حرف اول را می زند، رو به گسترش است.

4.عایق حرارتی

لوله ها از مهمترین ابزارها برای انتقال مواد هستند. در ساختمان ها، کارخانجات و غیره از لوله ها برای انتقال آب گرم، سرد، گاز و غیره استفاده می شود. برای اینکه انرژی مواد داخل لوله به هدر نرود، از عایق های پشم سنگ  استفاده می کنند. بهره گیری از این عایق ها علاوه بر کاهش هدر رفت انرژی، هزینه های آن را نیز به شدت کاهش می دهد.

5.عایق زیردریایی

به خاطر وجود افزایش استخراج نفت و استفاده کردن از لوله های مخصوص برای انتقال مواد در زیر دریا، امروز شاهد افزایش فعالیتهای مختلفی در عمق آب ها هستیم. تمامی این فعالیت ها در دمای بسیار بالا انجام می شود. از این رو نیاز است که به منظور جلوگیری از هدر رفت گرما و انرژی در لوله ها و تأسیسات زیر آب از پشم سنگ استفاده کرد.

6.عایق شناور و کشتی ها

کاهش صدا و جلوگیری از انتقال آن بین بخشهای مختلف در عرشه کشتی ها اهمیت زیادی دارد. برای کاهش صدا بین اتاق و صداهای ناشی از حرکت کشتی و همچنین جلوگیری از سرایت آتش به دیگر بخش ها، از پشم سنگ به عنوان عایق و محافظ استفاده می شود.

7.پوشش

در نهایت می توان گفت پشم سنگ کاربردهای بسیار متنوعی دارد و با توجه به نیازی که در محل مورد نظر، مطرح است، به کار برده می شود.

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


فوم پاششی پلی یورتان در آب و هوای ناپایدار
 • 1403/1/30
 • فوم پاششی پلی یورتان در آب و هوای ناپایدار

  فوم پاششی پلی یورتان در شرایط آب و هوایی ناپایدار مانند طوفان و بارشهای شدید عملکرد درخشانی داشته است، در این مقاله به بررسی دقیق عملکرد عایق پاششی پلی یورتان برای منازل، ویلا و ساختمان ها در شرایط سخت آب و هوایی می پردازیم.

  فوم پاششی پلی یورتان ژئوتکنیکی
 • 1403/1/21
 • فوم پاششی پلی یورتان ژئوتکنیکی

  فوم پاششی پلی یورتان ژئو تکنیکال یک ایده کاربردی است برای ساختن و تعمیر سازه های بتنی است. با این روش می توان انواع فندانسیون، پله ها، سنگ فرشهای بتنی و انواع سازه ای بتنی متوسط را ترمیم نمود.

  اثبات صرفه جویی فوم پاششی در سقف های شیروانی
 • 1403/1/10
 • اثبات صرفه جویی فوم پاششی در سقف های شیروانی

  فوم پاششی در یک آزمایش انجام شده در چند ایالت آمریکا به جای عایق فایبرگلاس مورد استفاده قرار گرفت. در این آزمایش صرفه جویی فاحش فوم پاششی و کاهش مصرف انرژی اثبات شد.

  فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟
 • 1401/11/20
 • فوم پاششی بهتر است یا پشم سنگ؟

  پشم سنگ یکی از عایق های قدیمی است که قیمت پایین تری دارد در این مقاله به مقایسه دقیق پشم سنگ و فوم پلی یورتان می پردازیم.

  عایق پلی یورتان لوله ها
 • 1401/5/10
 • عایق پلی یورتان لوله ها

  عایق پاششی پلی یورتان کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای مهم عایق پلی یورتان استفاده برای عایق کاری انواع لوله های صنعتی و ساختمانی است. در این مورد معمولاً لوله را با ورق های آلومینیوم یا استیل ورق کاری می کنند و سپس جدار بین لوله و ورق را با فوم تزریقی پلی یورتان پر می کنند.

  ماستیک پلی یورتان
 • 1401/2/22
 • ماستیک پلی یورتان

  یکی از دغدغه های اصلی در تمامی سازه ها، وجود درزها و شکاف هاست. ماستیک پلی یورتان با داشتن ویژگی های مناسب، به خوبی می تواند انواع درزها از جمله درزهای انبساطی یا جداشونده را پر کند.

  برچسب ها