سقوط قیمت طلا قطعی شد

سقوط قیمت طلا قطعی شد

سقوط قیمت طلا قطعی شد

قیمت هر اونس طلا دیروز در معاملات بازارهای جهانی حدود 0.25 درصد کاهش یافت تا هفته را در نزدیکی مرز 1970 دلار به پایان برساند. در هفته ای که گذشت طلا نزدیک به 1.5 درصد به سرمایه گذاران سود رساند. این دومین هفته پیاپی است که طلا بازدهی هفتگی بالای یک درصد را به ثبت می رساند. با اینکه در روزهای اخیر شاخص دلار و هم چنین نرخ اوراق قرضه امریکا به دلیل چشم انداز افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو افزایش داشت، اما زور عوامل افزایشی در بازار طلا به عوامل کاهشی چربید؛ عوامل افزایشی مانند نرخ تورم و هم چنین جنگ روسیه علیه اوکراین که تقاضا برای پناهگاه امن سرمایه را افزایش می دهد.
درحالیکه بانک های مرکزی بزرگ جهان از جمله فدرال رزرو امریکا در حال انجام اقدامات انقباضی برای مقابله با تورم کنونی هستند، بانک مرکزی اروپا در روز جمعه اعلام کرد که به برنامه های خود برای کاهش اقدامات حمایتی در دوره کرونا پایبند است. موضعی که نسبت به بانک های مرکزی دیگر کمتر انقباضی است و می تواند سبب ریزش قیمت طلا شود. دلیل اصلی این امر از کانال دلار اتفاق می افتد که به دلیل انبساطی بودن سیاست های پولی در حوزه یورو می تواند افزایش ارزش داشته باشد و این موضوع همواره به کاهش تقاضا برای طلا منجر می شود.

یکی دیگر از اتفاقاتی که فشار کاهشی به قیمت طلا وارد می کند احتمال بالای افزایش نیم درصدی نرخ بهره در نشست ماه می فدرال رزرو است. جان ویلیامز، رییس فدرال رزرو نیویورک در گفتگویی اعلام کرد که بانک مرکزی امریکا با توجه به وضعیت کنونی باید افزایش نیم درصدی نرخ را در نشست بعدی لحاظ کند.

ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی


مطالب مرتبط


حضور نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور تهران
 • 1403/4/22
 • حضور نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور تهران

  شرکت نبوغ بهینه گستر پیشرو در ارائه محصولات و خدمات فوم پلی یورتان از جمله فوم پاششی، انواع عایق حرارتی، عایق صوتی، عایق پاششی در راستای ترویج استفاده از عایق های نوین و بهینه سازی مصرف انرژی در نمایشگاه بین المللی دام و طیور و صنایع وابسته تهران شرکت می کند.

  حضور شرکت نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور تبریز
 • 1403/3/30
 • حضور شرکت نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور تبریز

  شرکت نبوغ بهینه گستر در راستای اشاعه فرهنگ استفاده از فوم پاششی پلی یورتان جهت بهنیه سازی در سالن های دام و طیور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان، دارو‌های دامپزشکی و صنایع وابسته از تاریخ ۳۰ خرداد تا ۲ تیرماه سال 1403 در تبریز شرکت می کند.

  شرکت نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور شیراز
 • 1403/2/26
 • شرکت نبوغ بهینه گستر در نمایشگاه دام و طیور شیراز

  هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام و طیور، دامپزشکی، تجهیزات و صنایع وابسته از تاریخ 26 اردیبهشت لغایت 29 اردیبهشت ماه 1403 در شیراز برگزار می شود. شرکت نبوغ بهینه گستر در راستای رسالت خود مبنی بر بهینه سازی مصرف انرژی در این نمایشگاه شرکت می کند.

  سخت ترین چالش بانک مرکزی انگلیس از سال 1997
 • 1401/3/1
 • سخت ترین چالش بانک مرکزی انگلیس از سال 1997

  اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که این بانک با سخت ترین چالش خود از سال 1997 تا کنون روبرو شده است و با ادامۀ شرایط کنونی نرخ تورم تا ده درصد هم افزایش خواهد یافت.

  عرضه همه محصولات شرکت پتروشیمی اروند در بورس کالا
 • 1401/2/23
 • عرضه همه محصولات شرکت پتروشیمی اروند در بورس کالا

  مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند از عرضه همه محصولات این شرکت در بورس کالا به منظور پایداری بازار و توسعه صنایع پایین دستی کشور خبر داد و اعلام کرد این کار تا تنظیم بازار استمرار خواهد یافت.

  حمایت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران از وضع عوارض بر صادرات مواد اولیه
 • 1401/2/21
 • حمایت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران از وضع عوارض بر صادرات مواد اولیه

  رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران توضیح داد که وضع عوارض بر صادرات مواد اولیه، مورد حمایت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به عنوان گسترده ترین تشکل مصرف کنندۀ این گروه کالایی در کشور است.