کاربردهای ساندویچ پانل

کاربردهای ساندویچ پانل

در صنعت ساختمان سازی و ساخت بناهای پیش ساخته، ساندویچ پانل ها نقش عمده را ایفا می کنند. این نوع ماده به علت ویژگی های منحصر به فرد و قابلیت های بالایی که در زمینه ایجاد بنایی ضد زلزله، عایق و نسوز دارد در زندگی ماشینی امروزه اهمیت بالایی یافته است. به علاوه تاثیری که در کاهش هزینه و اتلاف وقت نسبت به ساختمان ها ، سوله ها، انبارها و… دارد طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

پانل های ساندویچی
پانل های ساندویچی

اما این ابزار پرکاربرد در چه زمینه هایی می تواند به ما کمک کند و در چه مواردی کاربرد دارد؟

اولین کاربرد این  ساندویچ پانل ها در ساخت سردخانه هاست. همانطور که پیشتر اشاره کردیم این ماده به علت ساختاری که دارد و مواد عایقی نظیر فوم پلی یورتان ، پشم شیشه یا پشم سنگ یا فوم پلی استایرن که در ساختار آن به کار رفته است ،عایق بسیار مناسبی برای حرارت و برودت بوده و جلوی خارج شدن هوای سرد یا گرم را از محیط تا حد بسیار مطلوبی می گیرد و این امر موجب شده این ماده نسبتا نوظهور جای بسیار خوبی در ساخت سردخانه ها باز کند و مشکلات بسیاری که در گذشته در ساخت آن ها برای تامین عایق و به دام انداختن حجم زیاد برودت وجود داشت را حذف کند و از این جهت نظر انبوه سازان را به سمت خود جلب کند.

علت این میزان عایقی که ساندویچ پانل ها ایجاد می کنند مربوط به وجود ماده عایق در ساختار آن ها به صورت ذاتی است. یعنی اگر در گذشته سازندگان مجبور بودند برای ساخت سردخانه ها ماده عایق را به ساختمان و مصالح آن اضافه می کردند. این پانل ها به طور ذاتی خودشان ماده عایق را در درون خود دارد.

به علاوه در انواع متفاوت این ماده مواد عایق خاصی وجود دارد که نسبت به حرارت عایق می باشند. رایج ترین عایقی که در ساندویچ پانل های مرغوب به کار میرود ماده ای شیمیایی به نام فوم پلی یورتان است این ماده، ماده ای بسیار جالب با خواصی ویژه  است. که سبب شده این ماده هم عایق خوبی باشد و هم نسوز و ضد حریق باشد و هم اینکه در شرایط زلزله بتواند خواص ضد زلزله بروز دهد.

کاربرد ساندویچ پانل
کاربرد ساندویچ پانل

دیگر کاربردهای مهم پانل ساندویچی

سردخانه ها در موارد زیادی کاربرد دارند به عنوان مثال برای ذخیره سازی یا صادرات میوه و سبزیجات، در آزمایشگاه ها، در شرکت های داروسازی برای ذخیره سازی متریال اولیه و یا دارو های تولیدی که برای نگهداری به دمای پایین نیاز دارند، و صنایعی که برای پیشرفت نیاز به سردخانه دارند یا با مواد شیمیایی خاصی سروکار دارند. کاربرد دیگر این پانل های ساندویچی در ساخت سوله های انباری است. همانطور که گفته شد ماده ای که به عنوان عایق در ساخت پانل های ساندویچی به کار میرود، خواص ضد حریق دارد و برای ساخت سوله های انباری که احتمال آتش سوزی در آن ها بالاست بسیار مناسب است.

مورد بعدی که به عنوان کاربردی مهم برای

پانل های ساندویچی یاد می شود، استفاده برای ساخت ساختمان ها و خانه های پیش ساخته است. که امروزه با بالا رفتن هزینه های ساخت می تواند مورد بسیار مناسبی بوده واز اتلاف هزینه جلوگیری کند. به عنوان مثال برای ساخت ویلا در شهر های ساحلی که میزان رطوبت بالاست و ساختمان سازی با مشکل رو به رو است و بنا ها به سرعت فرسوده می شوند استفاده از این ساندویچ پانل ها که در ساختار خود دو عامل مهم از این جهت یعنی استفاده از فلزاتی که در برابر زنگ زندگی مناسب اند و فوم پلی یورتان که روند فرسایشی بسیار کمی دارد مناسب ترین و بهترین گزینه است و دارای سود های بی شماری می باشد.

کاربرد ساندویچ پانل ها در ساختمان سازی

همانطور که پیشتر به طور مفصل توضیح داده شد استفاده از ساندویچ پانل ها برای  ساختمان سازی در شهر های ساحلی و مرطوب بسیار مفید است. اما دیگر مواردی که می تواند نقش مفید این ابزار در ساختمان سازی را نشان دهد از این قرار است

یک ویژگی دیگری که در این نوع مصالح ساختمانی جدید و کاربردی وجود دارد وزن سبک آنها است که این ویژگی برای ایجاد ساختمان در شهرهای شلوغ و پر جمعیتی که احتمال وقوع زلزله وجود دارد شرایط مطلوبی ایجاد می کند زیرا سبب می شود علاوه بر ضد زلزله بودن در صورت وقوع زلزله نیز حجم و وزن آوار ایجاد شده توسط این سازه ها کم  باشد و آواربرداری و نجات مصدومان راحت تر شود.

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل

مزیت های استفاده از ساندویچ پانل ها

استفاده از ساندویچ پانل ها مزایای بسیاری دارد و از موارد گفته شده نیز می توان آن ها را استنباط کرد. این مزایا شامل

  • وزن سبک
  • خواص ضد زلزله
  • ضد حریق بودن

و اما مزیت مهم دیگر مقرون به صرفه بودن ساندویچ پانل هاست. هزینه بسیار کمتری که این مصالح نسبت به مصالح قدیمی دارند سبب پرطرفدار شدن آنها شده است. با توجه به موارد گفته شده به نظر می رسد در زمانی کوتاه این مصالح بسیار مورد استفاده قرار گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا