نفت وگاز و پتروشیمی

نفت وگاز و پتروشیمی

نفت و گاز

 

یکی از مشکلاتی که صنایع گاز و پتروشیمی یا آن روبرو هستند این است که در هر قسمتی نظیر لوله ها و اتصالات، مخازن مختلف حاوی مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی، کمپرسور ها، توربین ها، بویلر ها، پمپ ها، فیلتر ها، درام ها، سطوح کوره ها، حوضچه ها، برج های خنک سازی، مبدل های حرارتی، کف و دیواره ی سالن های تولید و انبار، مخازن تحت فشار، ابزارآلات و ماشین آلات و…دچار خوردگی و فرسودگی می شوندکه این موجب خسارت های زیادی به این صنایع را بدنبال دارد.

این خسارت های ناشی از خوردگی میتواند از خوردگی های ساده و یک نواخت تا خوردگی های حفره ای، سایشی، گالوانیک، شیاری، خوردگی در زیر عایق ها، حملات هیدروژنی، SCC، خزش و خستگی در دما و فشار بالا، خوردگی اتمسفری و تردی در دماهای پایین و… شروع شود و متغیر باشد..

طبق گزارش ها و اطلاعات گسترده مجموع هزینه های خوردگی در کشورهاو شهرهای  مختلف بین ۳ تا ۵ درصد درآمد ناخالص ملی برآورد می شود. باید در نظر داشت که میزان خسارت های غیر مستقیم ناشی از خوردگی می تواند بسیار بالاتر از تاثیرات مستقیم آن باشد. خصوصا وقتی که بحث مواردی که مواد سمی و خطرناک مطرح هستند که لطمات آن ها به سلامت عمومی بسیار طولانی مدت و بسیار سنگین و عموما جبران ناپذیر است.

موارد فوق بیشتر  در مناطق مرطوب نظیر مناطق جنوبی کشور که تابش نور خورشید  در آنجا بسیار شدید است و بخشی از تجهیزات نیز در معرض آب شور قرار دارند، خود را بیش تر نشان می دهد و خسارت های بیشتری را بدنبال می آورد.

چرا که پوشش هایی از قبیل عایق فوم پلی یورتان و اپوکسی نمی توانند در محیط هایی که تابش مستقیم و شدید خورشید وآب شوررا دارد دوام زیادی داشته باشند. تحقیقات و اطلاعات بدست آمده نشان می دهد که عدم انتخاب مناسب رنگ باعث  مشکلاتی نظیر تاول زدگی و عدم چسبندگی به زیرلایه، پوسته شدن، ورقه شدن، زنگ زدگی نقطه ای، ترک های زیرسطحی (موترک)، ترک های عمیق، ترک های بزرگ، تغییر رنگ دادن، چین و چروک، جدایش بین لایه ها، گچی شدن، گردی شدن، خوردگی در محل های جوش کاری شده، فعالیت میکروارگانیسم ها، شره کردن رنگ، پاشش خشک و… به وجود بیاید که تمامی این معایب منجر به خوردگی اتصالات و تجهیزات شده و عمر مفید آن ها را کاهش و خسارات جبران نا پذیری بدنبال دارد. لذا وجود پوششی نوین و با کیفیت از اولویت های این صنعت محسوب می شود.

استفاده از عایق پلی اوره  در پوشش دهی سیستم های لوله کشی شرکت های نفتی بزرگ دنیا نظیر شرکت ملی نفت چین (CNPC) انجام شده است. پوشش های پلی اوره سرد گرید های ۲۰۶۰ و ۲۰۷۰ انتخابی مناسب و به صرفه برای استفاده به عنوان پوشش انواع تجهیزات پتروشیمیایی و نفتی شامل پالایشگاه ها، لوله‌ها و تانکرها، ایستگاه های گاز، دکل های حفاری خشکی و دریایی، سکوهای نفتی، کپسوله کردن خطوط لوله، مخازن و… محسوب می شوند. با توجه به اهمیت کم ظاهر سطوح در برخی از بخش های صنعت نفت و پتروشیمی، می توان از پلی اوره به طور بهینه استفاده کرد. همچنین در مواردی که تنش های محیطی وارده بالا باشند، استفاده از پلی اوره ی گرم پیشنهاد می شود.

 

از جمله مزایای پلی اوره عبارتند از

-سرعت اجرایی بالا و غیر قابل رقابت

-عدم حساسیت به رطوبت

-عدم تولید گاز، ایجاد تاول، حباب، کف و نقص های ظاهری نظیر نوک سوزنی شدن

-زمان واکنش بسیار کم بدون نیاز به کاتالیست

-خشک شدن بسیار سریع به منظور کنترل زمان ساخت و افزایش بهره وری در پروژه ها

-پوشش کاملا جامد و بدون بو، حلال و مواد آلی فرار و عدم تاثیر منفی بر آب (دوست دار محیط زیست)

-مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و گرد و غبار

-مقاومت دمایی بالا

-مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت

-مقاومت بی نظیر در برابر سایش

-سختی سطحی بالا و مقاوم در برابر خراش

اسکرول به بالا