ساندویچ پانل چیست؟

اجزای تشکیل دهنده ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ماده ای ساختمانی و جدید است که به منظور کاهش مصرف و جلوگیری از اتلاف انرژی خصوصا انرژی حرارتی در ساختمان ها در سال های اخیر طراحی شده و در محل های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع از مصالح ساختمانی به علت های متعدد و مزایای فراوانی که نسبت به مصالح قدیمی دارد مورد توجه قرار گرفته و در حال پیشرفت است. از میان دلایلی که موجب برتری ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح قدیمی نظیر آجر و سیمان و سنگ می شود ،مهم ترین دلیل نقشی است که این نوع از مصالح ساختمانی در مصرف بهینه انرژی دارد. از این رو که به شدت عایق انرژی است و گرما و سرما به سختی ممکن است بتواند از میان لایه های این ماده عبور کند. با ما همراه باشید تا در مورد دیگر مزیت های ساندویچ پانل ها، انواع آنها و نکات مهم در خرید به شما اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

دیگر مزیت های پنل ساندویچی 

عایق بودن تنها مزیت ساندویچ پانل ها نیست از دیگر برتری های آن ها باید هزینه کمتر و ساخت سریع تر وراحت تر را در نظر گرفت.  به این صورت که می توانند خود به تنهایی جایگزین آجر سیمان و سنگ باشند و اتصالات آن ها از طریق مکانیکی محکمی است که نیازمند ماده ای مانند سیمان برای چسباندن نمی باشد. همین امر سبب می شود سازه هایی از این جنس سریع ساخته شوند و به بهره برداری برسند. علاوه بر آن در خصوص سازه های کوچک می توانند در محل دیگری ساخته شده و پس از آن در محل مورد نظر نصب شوند که نصب آن ها هم کار دشواری نیست و به مزایای آن ها می افزاید. حال این که در ساندویچ پانل ها چگونه بستری ایجاد شده که به این خوبی عایق حرارت باشند نکته ای است که برای دریافتن پاسخ آن باید نگاهی به ساختار ساندویچ پانل بیاندازیم:

در ساختار این ماده دو لایه فلز به کار برده شده و در میان این دو لایه یک ماده عایق. این ماده عایق عموما فوم پلی یورتان است. این ماده نوعی ماده شیمیایی حاصل واکنش شیمیایی بین دو ماده دیگر به نام های ایزوسیانات ها و پلی ال ها هستند.

داشتن انعطاف پذیری زیاد و روند فرسایشی کند در طول زمان در کنار قابلیت کمی که برای انتقال دما دارد این ماده را تبدیل به ماده مناسبی در ساختار ساندویچ پانل ها کرده است. به علاوه فوم پلی یورتان قابلیت چسبندگی زیادی به سطوح مختلف دارد که سبب استحکام نهایی سازه می گردد.  دو ورق فلزی که در ساختار ساندویچ پانل استفاده می شود می تواند از چند نوع فلز زیر باشد که هر یک از آن ها دارای خصوصیات ویژه ای است:

  • ورق آلومینیوم
  • ورق گالوانیزه
  • ورق آلوزینک

کیفیت و قیمت ساندویچ پانل به جنس ورق های فلزی، عایقی که در میان آن ها استفاده شده و ضخامت کلی آن بستگی دارد.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در دو نوع در بازار موجود هستند. سقفی و دیواری

این دو نوع از نظر ویژگی های کلی به هم شباهت دارند اما از برخی جهات دارای تفاوت هایی هستند مثلا ضخامت پنل های سقفی بیشتر است و پنل های دیواری متنوع تر هستند.

به علاوه در انتخاب پنل های سقفی مواردی نظیر اینکه سازه برای استفاده در چه منطقه ای از نظر میزان بارش ساخته می شود را باید در نظر گرفت. زیرا پنل های سقفی مورد استفاده در شهر های پرباران با پنل سقفی که در شهرهایی استفاده می شود که از نظر بارش باران ضعیف هستند متفاوت است.

ابلته توجه کید نوع دیگری هم میتوان در نظر گرفت که همان نوع سردخانه ای است که باید بیشتر از سایر انواع نسبت به برودت عایق باشد.

انواع شکل ضاهری ساندویچ پانل

نکات مهم در خرید ساندویچ پانل مرغوب

با وجود تمام ویژگی های مثبتی که برای این ماده کاربردی ذکر کردیم هنگام خرید آن باید هوشمندانه عمل کرد و ویژگی ها را بررسی کرد تا از احتمال خطا و خرید محصول تقلبی و بی کیفیت کاست.

هنگام خرید به این ویژگی ها دقت کنید:

از برند های معتبر و حرفه ای و کارآزموده خرید کنید.تا احتمال تقلبی بودن محصولی که تهیه می کنید کم باشد.هنگام خرید کیفیت اجزا شامل فوم عایق و ورق های فلزی و موادی که در هریک آن ها به کار رفته را در نظر بگیرید. به عنوان مثال دقت کنید محصول مورد نظر دارای ورق های آلومینیومی، گالوانیزه یا آلوزینک باشد زیرا اگر این ورق ها کیفیت مرغوبی نداشته باشند امکان پوسیدگی ، زنگ زدگی و… وجود دارد. و در میان آنها فوم پلی یورتان به کار رفته باشد. زیرا این فوم علاوه بر عایق حرارتی بودن خواص ضد حریق و ضد زلزله نیز دارد. علاوه بر آن برندی که محصول را تهیه می کنید باید از اعتبار خوبی برخوردار باشد زیرا نحوه ساخت و مونتاژ اجزای گفته شده هم در کیفیت محصول نهایی حائز اهمیت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا