اجرای عایق بندی ساختمان

اجرای عایق بندی ساختمان

امروزه فوم پلی یورتان پاششی به ساختمان ها ی کشورمان  نیز راه پیدا کرده و قویا در مبحث 19و18 ساختمان به آن تأکید شده است، هرچند بدلیل  ارزان بودن انرژی و آگاهی کم دست اندرکاران خیلی دیر این اتفاق رخ داده  ولی باز جای تأمل دارد .

– فوم پاششی پلی یورتان از 70 سال پیش در ساختمانهای کشور های توسعه یافته اجرا میگردد  و عایق پاششی پلی یورتان یک عایق بی رقیب در دنیا می باشد .

– این عایق کندسوز یا خود خاموش شونده است.

فوم ها به سه گروه رتبه بندی شده است :

B3،B2،B1

در گذشته بیشتر از گرید3 استفاده میشد که با جرقه یا آتش می سوخت و شعله ور میشد که متأسفانه بسیاری  از سالن های مرغداری ، سردخانه ها و پتروشیمی ها سوختن و خساراتی فراوان به کارفرمایان وارد گردیده است .

دلیل واردات این گرید نداشتن رقیب تاجران وعدم آگاهی مصرف کنندگان بود  ولی خوشبختانه امروزه با سرمایه گذاری های  بزرگی که در این صنعت شده بازار رقابتی ایجاد شده است و روز به روز  به کیفیت ها افزوده می شود و گرید3 دیگر منسوخ شده و جای خود را به گرید2 که خود خاموش شونده است داده  و با افزودن چند نوع مواد معدنی در پلی یورتان  تغییراتی در عایق پاششی پلی یورتان بوجود آمده است  که به محض نزدیک شدن اتش به آن گازی از خود متساعد می کند که مانع رسیدن اکسیژن  به عایق پلی یورتان می شود در نتیجه شعله ور نمی شود اما با شعله ی ثانویه می سوزد.

در این حادثه (شعله ی ثانویه) نیز درحال سوختن ذوب نمی شود مثل موادهای پلیمری دیگر بلکه مثل چوب خاکستر می شود و آسیبی به ساختمان نمی رساند.

کاربرد عایق پلی یورتان در ساختمان :

-روی پشت بام میتوان  فوم پلی یورتان را بعنوان عایق حرارتی و رطوبتی اجرا کرد ولی باید برای عایق رطوبتی بودن آن از دانسیته ی 60 استفاده کرد سپس روی آن را با بتن یا سرامیک پوشانده تا از تابش مستقیم خورشید به آن جلوگیری کرد در غیر این صورت با تابش مستقیم آفتاب به عایق پلی یورتان باعث تجزیه ی فوم پلی یورتان میگردد.

*نکته:مقاوت حرارتی فوم پلی یورتان  تا 130 درجه ی سانتی گراد بالای صفر می باشد گرمای نور خورشید به این فوم آسبیی نمی رساند فوم پلی یورتان (آنتی یو وی ) نیست.

-از فوم پلی یورتان سلول بسته می توان در نمای ساختمان که به سبک نما خشک اجرا می شود به عنوان عایق حرارتی و رطوبتی از بیرون بین شاسی ها اجرا کرد، بهتر است روی شاسی های فلزی را نیز برای جلوگیری از زنگ زدگی پوشش داد  ولی به لحاظ ناهمواری که فوم پلی یورتان دارد نصب نما را روی آن غیر ممکن کرده است فقط باید بین شاسی هاعایق فوم پلی یورتان پاششی اجرا شود .

– اجرای عایق پلی یورتان پاششی زیر سقف طبقه ی همکف بسیار کاربردی است با این عمل ارتباط پل انتقال انرژی از پارکینگ را قطع می کند ، طبقات همکف در تمامی ساختمان ها  همواره در فصل زمستان با مشکل سرما روبرو هستند پس از اجرای فوم پلی یورتان در آن محل مشکل حل می شود دیگر سرمایی نمی تواند از پارکینگ به طبقه ی همکف نفوذ کند .

-دیگر کاربرد عایق فوم پلی یورتان در ساختمان می توان برای پوشش درزهای انقطاع استفاده کرد .

-در آپارتمان ها همواره با مشکل صوت مواجه هستند که برای رفع این مشکل نیز  شرکت نبوغ بهینه گستر  عایق صوت پلی یورتان پاششی را که در اصطلاح به عایق صوت پلی یورتان سلول باز می گویند اجرا می کند.

– عایق صوت پلی یورتان 55 دسیبل کاهش صدا دارد،لازم بذکر است بلندترین صدای اطراف ما 90 دسیبل می باشد (90 دسیبل صدا با سیستم های  پخش موزیک مکانیزه  اتومبیل ها،مجالس عروسی ) تولید می شود.

 

اسکرول به بالا