درباره ما

شرکت نبوغ بهینه گستر با بهره گیری از سال ها تلاش و تجربه در صنایع شیمیایی و صنعت عایقکاری، این افتخار را دارد که فن آوری های روز عایق کاری دنیا را در ایران عرضه نماید.
بر این اساس یکی از فعالیت های شرکت نبوغ بهینه گستر در زمینه مشاوره و اجرای عایق حرارتی، برودتی، رطوبنی و صوتی، تهیه دستگاه های مربوطه و تهیه مواد مصرفی آنها می باشد.

88961945 -021
info@poly-urethanes.com

موتورخانه

صفحه اصلیموتورخانه

موتورخانه

هدر رفت انرژی از سطوح داغ بدون عایق مانند دیگ، بویلر، لوله ها، کلکتورهای آب گرم، مبدل ها، دیگ های آب گرم، منابع ذخیره آب و دیگر تجهیزات گرمایشی زیاد است. همین امر باعث شده است راهکارهای زیادی برای جلوگیری از این هدررفت معرفی شود. عایق کاری لوله های موتور خانه به عنوان یکی از راهکارهای مناسب، سهم به سزایی در صرفه جویی انرژی گرمایشی دارد.

برای اینکه ذهنیتی از میزان انرژی تلف شده به دست آوریم، کافی است بدانیم که میزان هدررفت حرارت در هر ثانیه، از یک متر لوله دو اینچی بدون عایق در دمای 100 درجه سانتی گراد، 220 وات و از یک متر لوله چهار اینچی در همان دما برابر 380 وات است.

ه همین دلیل و دلایل مشابه فراوان دیگر، در عصر حاضر اهمیت صرفه ­جویی انرژی بر کسی پوشیده نیست و همواره در سیاست ­گذاری­های اصلی کشورهای توسعه­ یافته نقشی اساسی دارد. آمارهای جهانی حاکی از آن است که در حدود 60 درصد درآمد سرانه جامعه صرف خرید انرژی شده شده و بیش از 30 درصد انرژی تولیدی در جهان صرف وسایل گرمایشی می شود.

عایق­ها بسته به کارکردشان به عایق­های هدایت حرارتی، تشعشعی، رطوبتی، صدا و … تقسیم می­شوند و بر اساس جنس به دو دسته کلی تقسیم می­شوند:

-فوم های آلی مانند پلی استایرن،پلی یورتان،پلی اتیلن،فنولیک و….

-مواد غیر­آلی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم شیشه، سیلیکات کلسیم، پشم سرامیک، ورمیکولیت، پرلیت و….

عایق حرارتی به ماده یا ترکیبی از چند ماده گفته می­شود که نرخ انتقال حرارت را کاهش دهد، این عایق­ها تا اندازه زیادی از هدررفت گرما جلوگیری می­کنند. از آنجاکه هدف اصلی عایق­کاری کاهش انتقال حرارت است عایق­ها باید ویژگی­های مناسبی در کاهش نرخ انتقال حرارت به طرق هدایت، همرفت و تابش داشته باشند. نکته مهم که در انتخاب عایق باید بدان توجه کرد میزان مقاومت حرارتی عایق است که هرچه بالاتر باشد حرارت کمتری از خود عبور می­دهد. پس پیش از توجه و انتخاب ضخامت عایق باید به ویژگی مهم مقاومت حرارتی توجه و مناسب­ترین عایق انتخاب شود. اگر چند عایق گوناگون مقاومت حرارتی برابر داشته باشند، میزان صرفه جویی همه ­شان به یک اندازه خواهد بود و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربردشان خواهد بود.

پس عایق­کاری مناسب لوله ها به عوامل بسیاری بستگی دارد که از مهم­ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ضریب انتقال حرارت یا ضریب مقاومت حرارتی

-ضریب تابش سطح

-مقاومت در مقابل بخار

-ضخامت عایق

-چگالی عایق